Лікування сколіозу

Сколіотична хвороба або сколіоз – це аномальне, схильне до прогресування бічне викривлення хребта з ротацією хребців. Патологія призводить до виникнення широкого спектра порушень, больового синдрому в спині, згубно впливає на стан і роботу легень, серця, шлунково-кишкового тракту. Лікування сколіозу допоможе максимально відновити природну вертикальність хребетного стовпа, повернути до норми або значно покращити якість життя.

Класифікація сколіозу

У Києві в медичному центрі МедПрофіКлініка при інституті Стражеско працюють висококваліфіковані лікарі всіх спеціальностей, які займаються лікуванням сколіозу у дітей та дорослих. У нашому центрі лікують усі ступені та види патології.

Сколіоз класифікують за такими критеріями:

 1. за походженням – вроджений, набутий;
 2. за віком пацієнта – дитячий (дитячий, інфантильний, ювенільний, адолесцентний, юнацький), дорослий;
 3. по локалізації викривлення – шийно-грудний, грудний, грудо-поперековий, поперековий, попереково-крижовий, комбінований;
 4. за кількістю викривлень – С-подібний (1 дуга), S-подібний (2 дуги), Z-подібний (3 дуги);
 5. у напрямку деформації 1 дуги – право або лівосторонній;
 6. щодо приєднання кіфозу – кіфосколіоз;
 7. за градаціями Чакліна чи Кобба;
 8. за величиною кута найбільш відхиленого хребця – ступеня сколіозу в градусах:
  •  I – від 1 до 10;
  •  II – від 11 до 25;
  •  III – від 26 до 50;
  •  IV – понад 50.

При описі сколіозу також вказують його вплив на статичні функції хребта, використовуючи терміни «компенсований» і «некомпенсований», і описують на скільки змінюється ступінь викривлення під навантаженням. Під час лікування сколіозу лікар періодично оцінює як прогресує патологія, вираховуючи індекс стабільності деформації на підставі контрольних знімків.

Симптоми

Основні симптоми та ознаки сколіотичної хвороби І–ІІ ступеня, які можуть побачити уважні батьки — це:

 • видиме викривлення хребта вбік;
 • легкий перекіс плечового пояса, асиметрія лопаток, випирання крила однієї лопатки і підлягаючих ребер, м’язовий валик уздовж викривлення;
 • перекіс тазу, асиметрія вигинів талії та сідничних складок.

Ознаки раннього сколіозу, перелічені у другому пункті списку, особливо добре видно, якщо дитину нахилити вперед і дивитися на неї ззаду (скринінг-тест Адамса). У положенні нахилу також добре проглядається викривлена ​​лінія з нерівномірно виступаючих остистих відростків хребців.

Причини сколіозу

Основна причина розвитку сколіозу у дітей – стрибок росту у віці 4-6 та 12-15. Сколіоз у дорослих – це віддалене ускладнення після травми хребта або наслідок специфічних патологій сполучних тканин хребта. Якщо причину з’ясувати не вдається, то сколіотичну хворобу називають ідіопатичною. Серед факторів ризику виділяють малорухливий спосіб життя та ослаблення м’язового корсету, надто великі навантаження на хребет під час професійних спортивних тренувань.

Діагностика сколіозу

Постановка діагнозу Сколіоз І ступеня виконується без апаратного обстеження. Лікарю достатньо провести тест Адамса, виміряти об’єм грудної клітки та легень, зріст та вагу.

При видимому викривленні хребетного стовпа більш ніж на >10° лікаря потребує рентгенівських знімків low-dose. За ними розраховується кут бічних відхилень, ступінь ротації та торсії хребців. При сколіозі III-IV ступеня, крім рентгена, роблять мієлографію.

Період статевого дозрівання пацієнта – привід відмовитися від рентгена при постановці діагнозу, замінивши його на МРТ, а для контролю прогресії-регресії бічного викривлення хребта робити або 3D-УЗД або непроменеву сколіометрію Буннеля.

Лікування сколіозу в Києві в МедПрофіКлініці

Лікування сколіозу І-ІІ ступеня – консервативне. У дітей до комплексу входять:

 • традиційна ЛФК-гімнастика;
 • гімнастика за методикою Шрот-Вайса;
 • заняття на спеціальних тренажерах;
 • лікувальний масаж;
 • фізіотерапія;
 • кінезіотейпування, а при викривленні >15° – носіння корсета Шено;
 • сон на жорсткому ортопедичному матраці;
 • інструктаж про заборонені рухи, контроль положень тіла протягом дня, техніку лікувального плавання в басейні.

До комплексу консервативного лікування сколіозу у дорослих входить курс мануально-остеопатичного масажу з подальшим виконанням спеціальних фізичних вправ, медикаментозна та фізіотерапія, носіння динамічного корсету СпайнКор, сон на жорсткому ортопедичному матраці.

Лікування сколіозу III-IV ступеня – хірургічна операція з подальшою реабілітацією методами перерахованого вище консервативного лікування. Оптимальний вік пацієнтів для оперативного лікування – 10-14 років. Хірургічна корекція (лікування) сколіозу в Києві в МедПрофіКлініці виконується за допомогою технік кістково-пластичного спондилодьозу, лавсанодезу, дискектомії, епізіодезу. Можлива операція зі встановлення спінальної конструкції.

Ціна лікування сколіозу у кожному випадку індивідуальна. Приблизну вартість лікар київського медичного центру МедПрофіКлініка при інституті Стражеска озвучить на першій консультації.