Головна / Напрямки / Ортопедія − травматологія / Лікування переломів кісток

Лікування переломів кісток

Переломи кісток – це порушення їх цілісності в результаті одномоментного зовнішнього механічного впливу (травми) або внаслідок надмірної крихкості кісткової тканини (патологічні переломи). Вони можуть бути повними та неповними (надломи, тріщини), закритими та відкритими (з пошкодженням шкіри уламками), відламки кістки можуть зміщуватися. Переломи, при яких кістка розламується на 2 частини, називають простими, на кілька – осколковими. Лікування переломів полягає в створенні умов для зрощення уламків (їх фіксації в правильному положенні).

Симптоми та діагностика переломів

У момент перелому часто чути хрускіт і відчувається гострий біль. На цю травму вказує ряд абсолютних симптомів:

 • кінцівка змінює форму, довжину, набуває неприродного положення;
 • стає аномально рухомою;
 • промацування супроводжується хрускотом;
 • якщо перелом відкритий, в рані видно краї зламаної кістки.

Також запідозрити перелом кістки дозволяють біль, гематома, набряклість. При спробах руху, під навантаженням, при промацуванні травмованої області біль посилюється.

Для отримання точної картини виконується рентгенівський знімок, при складних переломах – КТ.

Перша допомога при переломах

При переломах часто розвивається травматичний шок, викликаний сильним болем, крововтратою. Його необхідно попередити або усунути. Найкраще викликати бригаду швидкої допомоги, щоб медики виконали знеболювання, іммобілізацію та інші невідкладні заходи, а потім доставили пацієнта до травматолога. Якщо має бути самостійне транспортування потерпілого без застосування спеціалізованого транспорту, необхідно попередньо виконати:

 • знеболювання;
 • при відкритих переломах – накладення стерильної пов’язки, зупинку кровотечі;
 • іммобілізацію, тобто фіксацію кінцівки з переломом в нерухомому положенні. Для фіксації можуть використовуватися шини, готові або імпровізовані. Також можна прибинтовувати пошкоджену частину тіла до здорової, фіксувати необхідно мінімум 2 суглоба, вище та нижче місця перелому.

Намагатися самостійно поєднати, вправити уламки неприпустимо!

Методи лікування переломів кісток

Залежно від складності перелому його лікування може здійснюватися ортопедом травматологом амбулаторно або в операційній. В обов’язковому порядку виконується знеболювання. Лікування простих переломів включає в себе:

 • репозицію, зіставлення уламків, внаслідок чого вони займають правильне положення. При закритих переломах репозиція зазвичай проводиться навпомацки, але якщо якісне поєднання уламків закритим методом неможливе, виконується відкрита репозиція з розрізом м’яких тканин для оголення місця перелому;
 • накладення пов’язки, гіпсової або з так званого «пластикового гіпсу» для фіксації уламків і запобігання їх повторному зміщенню. У ряді випадків для фіксації використовуються ортопедичні вироби – ортез, тутор, кільця Дельбе;
 • при відкритих переломах додатково проводиться очищення та ушивання рани.

У складних випадках проводяться:

 • металоостеосинтез;
 • витягування кісток (тракція).

Металоостеосинтез – операція з поєднання та закріплення уламків кістки із застосуванням металоконструкцій (штифтів, пластин, спиць). Може виконуватися занурювальним методом, з оголенням зони перелому, або за допомогою апаратів, які розташовуються зовні травмованої кінцівки. Найпоширеніша модель такої конструкції – апарат Ілізарова.

Витягування кісток – це процедура, в ході якої уламки поступово виставляються в потрібне положення під впливом вантажу, перелом стабілізується без фіксуючої пов’язки. Витягування проводиться, якщо ручна репозиція уламків з подальшим накладенням гіпсової пов’язки неможлива. Даний метод лікування вимагає дотримання постільного режиму протягом 1-2 місяців, в залежності від місця перелому. У кістку в певному місці під анестезією вводиться металевий стрижень (спиця Кіршнера). За допомогою спеціальної конструкції він з’єднуються з системою блоків, до якої кріпиться вантаж.

Лікування переломів кісток в медичному центрі MPClinic

У медичному центрі МедПрофіКлініка в Києві проводиться лікування всіх видів переломів кісток, в тому числі відкритих, осколкових, зі зміщенням. У MPClinic для іммобілізації після перелому накладають як традиційні гіпсові пов’язки, так і з сучасного матеріалу скотчкаст, легкі та дихаючі. Також в медичному центрі можна пройти реабілітацію після переломів, спрямовану на усунення контрактур, відновлення рухливості травмованої кінцівки.

 

Реабілітація після COVID - 19

Ми цінуємо ваше здоров'я

Реабілітація після інсульту

Допомога в нічний час

Ми завжди з вами
Ортопедія − травматологія
Записатися на прийом

Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами, щоб погодити час візиту до клініки

MPClinic − медицина від професіоналів.
© MPClinic 2022. Усі права захищені.
Лікарняні довідки не видаємо
Соціальні мережі
Госпіталізація
Замовити дзвінок
Хотите получить бесплатную консультацию?
Укажите номер телефона и мы свяжемся с Вами в ближайшее время