MPClinic − медицина від професіоналів

УЗД плоду

Акушерське УЗД – це частина планового скринінгу вагітних, а скринінг – це метод дослідження (ультразвуковий, лабораторний або ін.), спрямований на обстеження максимальної кількості вагітних жінок в певні терміни з оцінкою конкретних параметрів і структур плода.

Акушерське УЗД – це частина планового скринінгу вагітних, а скринінг – це метод дослідження (ультразвуковий, лабораторний або ін.), спрямований на обстеження максимальної кількості вагітних жінок в певні терміни з оцінкою конкретних параметрів і структур плода.

ПРИЗНАЧИТИ ЗУСТРІЧ

УЗД під час вагітності, як правило, проводиться три рази – по одному на кожен триместр. Однак перебіг вагітності завжди індивідуально, тому при необхідності лікар може призначати додаткове обстеження за допомогою УЗД. УЗД на ранніх термінах допомагає в тому числі визначити позаматкову вагітність.

За допомогою ультразвукового дослідження під час вагітності лікар може оцінити нормальну анатомію плода, розміри органів і структуру, їх взаєморозташування, визначити маркери хромосомних патологій або аномалії органів плода, а також будову плаценти, обсяг навколоплідних вод і будову пуповини. Ультразвуковий метод – це основний і перший метод, що дає інформацію лікаря акушеру-гінеколога і впливає на результат біохімічного скринінгу.

У нашій клініці акушерське УЗД проводять тільки лікарі-експерти з великим стажем роботи в області пренатальної діагностики. Ультразвукове дослідження є безпечним методом обстеження, але правдивість даних, одержуваних в ході дослідження, в першу чергу, залежить від кваліфікації лікаря.

УЗД в першому триместрі

УЗД проводиться в терміні 11-14 тижнів, щоб:

  • оцінити анатомію органів плода;
  • побачити грубі вади розвитку та / або ознаки генетичних аномалій (які потенційно можуть вимагати переривання вагітності).

Також на цьому терміні проводиться комбінований скринінг, за допомогою якого лікарі розраховують ризики хромосомних аномалій і уповільнення зростання у плода, а також ризик розвитку прееклампсії у самої вагітної.

УЗД в другому триместрі

УЗД проводиться на терміні 18-21 тиждень, щоб:

  • більш точно оцінити будову внутрішніх органів плода;
  • виявити аномалії розвитку та / або своєчасно діагностувати можливі інвалідизуючі захворювання.

УЗД на цьому терміні вагітності дозволяє діагностувати або виключити до 80-90% патологій у плода.

За результатами обстеження першого і другого скринінгових термінів лікар акушер-гінеколог спільно з вагітною приймає рішення про подальшу тактику ведення вагітності.

УЗД у третьому триместрі

УЗД проводиться на терміні 30-34 тижнів, щоб:

  • визначити темпи росту плода і його передлежання;
  • розміри і передбачуваний вага;
  • виключити пороки розвитку, які проявляються тільки на пізніх термінах;
  • оцінити стан плаценти і кількість навколоплідних вод;
  • уточнити, чи не порушено кровопостачання у плода.

За результатами цього обстеження далі приймається рішення про спосіб розродження – чи можливі природні пологи або необхідно кесарів розтин.

Як часто можна робити УЗД плода?

Вагітні жінки планово проходять три обов’язкові УЗД – в першому, другому та третьому триместрі. Сьогодні це найбільш безпечний та ефективний спосіб пренатальної діагностики, що дозволяє виявити можливі патології плоду, контролювати динаміку його розвитку та стану матки.

Попри велику популярність УЗД вагітних, досі існує чимало упереджень стосовно частоти, безпечності та показань до проведення процедури. 

Чи шкідливо УЗД для плода

Поширення ультразвуку в м’яких тканинах супроводжується їх нагріванням. Ультразвуковий вплив протягом години може підвищувати температуру на 2-5 °C. Гіпертермія є тератогенним фактором, тобто викликає в певних умовах аномалії розвитку плода.

Верхній поріг ультразвукового випромінювання, згідно FDA, становить 720 мВт/см2. В таких умовах можливе нагрівання тканин на 2-6 °C. В акушерстві та гінекології дозволене використання ультразвуку з потужністю, в 2 рази нижчою за верхній поріг, а саме 310 мВт/см2. Тому можна зробити висновок, що гіпертермія під час ультразвукового скринінгу виключена.

Як підготуватися до процедури

Для визначення стану сечового міхура, яєчників, матки, шийки матки та маткових труб – у жінок потрібно провести ультразвукове дослідження органів малого тазу трансабдомінально. У чоловіків ця процедура визначає стан передміхурової залози.

Показанням для проведення ультразвукової діагностики малого тазу можуть бути болі в області паху, притулок у сечі, проблеми з сечовипусканням, безпліддя, порушення менструального циклу – у жінок, зниження потенції – у чоловіків. Рекомендації з підготовки:

  • рекомендуємо проводити обстеження на 5-10 день менструального циклу (1-й день – це початок менструації);
  • за добу до приходу до лікаря не вживати кисломолочні продукти, чорний хліб, квасолю, горох, свіжі овочі та фрукти, солодощі, газовану воду;
  • випити сорбент (використання за призначенням лікаря);
  • сечовий міхур повинен бути наповнений за годину до обстеження, потрібно випити 500 мл. води чи соку).
Розшифровка УЗД

Розшифровка УЗД органів малого таза у жінок починається з вимірювання розмірів матки. Довжина, яка визначається як відстань від дна матки до внутрішнього зіву шийки, повинна становити 5-8 см. Середня довжина у здорових родили жінок, повинна знаходитися в межах 6,0-7,1 см. У жінок, які народили одну дитину, спостерігається незначне збільшення тіла матки, більш виражене після кількох родів.

Переднє-задній розмір (товщина) матки в нормі повинен знаходитися в межах 3-4 см, а поперечний розмір (ширина) – 4,5-6,0 см. Через декілька років після згасання репродуктивної функції, допустимо зменшення розмірів матки до 4 -5 см. Важливим фактором, що береться до уваги, при оцінці стану жіночих репродуктивних органів, є положення матки.

Госпіталізація
Замовити дзвінок