MPClinic − медицина від професіоналів

Головна / Напрямки / Ортопедія − травматологія / Видалення чужорідного тіла м’яких тканин

Видалення чужорідного тіла м’яких тканин

Найпоширеніший приклад чужорідного тіла в м’яких тканинах – скалка, невелика частка дерева, металу, скла, пластика, яка проколола шкіру та просунулася глибше. У м’які тканини може проникнути уламок невеликого гострого інструменту (швейної або медичної голки, рибальського гачка), шип рослини або тварини, кістка риби та інші об’єкти біологічного та небіологічного походження. Неглибокі скалки, які частково виступають над поверхнею шкіри, іноді вдається видалити самостійно. Але нерідко для видалення чужорідного тіла м’яких тканин доводиться звертатися по допомогу до хірурга. Дане втручання може проводитися як амбулаторно, так і в умовах стаціонару.

Чим небезпечне чужорідне тіло м’яких тканин

Основні загрози, пов’язані з впровадженням чужорідного тіла в м’які тканини, це їх механічне травмування та високий ризик розвитку інфекційного процесу, оскільки занози зазвичай забруднені. Якщо чужорідне тіло йде вглиб м’яких тканин, можливі різні варіанти розвитку подій:

  • невелика ранка на місці його проникнення заживає, а саме чужорідне тіло інкапсулюється та не заподіює дискомфорту;
  • вхідний отвір заживає, але чужорідне тіло викликає неприємні, хворобливі відчуття;
  • інфекція, яка потрапила до м’яких тканин разом з чужорідним тілом, викликає нагноєння, абсцес, на місці вхідного каналу може утворитися свищ, через який виділяється гній. Іноді разом з гнійним ексудатом виходить і саме чужорідне тіло.

Деякі чужорідні тіла продовжують просуватися глибше, можуть досягати кісткової тканини та провокувати її нагноєння.

Діагностика чужорідних тіл

При поверхневому розташуванні чужорідного тіла його можна розгледіти неозброєним оком, якщо воно розташоване глибоко або занадто дрібне, на проблему можуть вказувати:

  • біль, яка посилюється при натисканні, русі;
  • зміна кольору тканин під зовнішнім шаром шкіри;
  • відчуття тяжкості, дискомфорту в м’яких тканинах;
  • наявність колотої рани, яка довго не заживає, гноїться;
  • абсцес (гнійне запалення тканин);
  • утворення під шкірою капсули, всередині якої заключено чужорідне тіло (прощупується як ущільнення).

За наявності таких симптомів необхідно звернутися до хірурга, який проведе обстеження для уточнення локалізації прихованого чужорідного тіла та операцію з його видалення. Консультація хірурга починається з опитування, огляду та пальпації, з додаткових методів діагностики можуть застосовуватися:

  • трансілюмінація – просвічування тканин вузьким пучком яскравого світла;
  • рентгенографія або УЗД.

Як проводиться видалення чужорідного тіла м’яких тканин

Існує 2 техніки видалення чужорідного тіла м’яких тканин – з розтином тканин і без нього. У будь-якому випадку в умовах медичного закладу строго дотримуються правил асептики й антисептики. При спробах самостійного видалення скалки вони часто порушуються, що призводить до ускладнень, навіть якщо чужорідне тіло благополучно вдається витягти.

Видалення поверхнево розташованого чужорідного тіла, частина якого виступає над шкірою, виконується амбулаторно без розсічення тканин. Виступаючий фрагмент захоплюють за допомогою затискача та витягають чужорідне тіло цілком, обробляють ранку.

Якщо чужорідне тіло повністю пішло під шкіру, розташоване глибоко, проводиться хірургічна операція з його видалення з розтином тканин. У разі розташування чужорідного предмета під нігтем його край січуть, щоб отримати доступ до скалки. В ході операції може застосовуватися рентген-контроль для уточнення розташування чужорідного тіла. Залежно від місця та глибини проникнення чужорідного тіла операція з його видалення виконується під місцевою або загальною анестезією. Після видалення рана зашивається, проводиться антибіотикотерапія для профілактики інфекції.

Видалення чужорідного тіла м’яких тканин в Києві в медичному центрі МедПрофіКлініка

MPClinic – медичний центр, де працюють хірурги високої кваліфікації, які успішно виконують операції з видалення поверхнево або глибоко розташованого, видимого або прихованого чужорідного тіла м’яких тканин. У разі необхідності знеболювання анестезіолог підбирає оптимальний метод. Виконуються операції 3 категорій складності (від категорії залежить ціна). Сучасне обладнання дозволяє з точністю визначити розташування прихованого чужорідного тіла в процесі передопераційного обстеження та в разі необхідності контролювати хід операції. Хірург проводить обстеження, виконує операцію та здійснює післяопераційний контроль для своєчасного виявлення можливих ускладнень. Застосовуються одноразові стерильні операційні пакети.

Навіть невелике чужорідне тіло м’яких тканин може привести до серйозних наслідків, щоб їх уникнути, потрібно своєчасно звертатися до фахівця.

 

Записатися на прийом

Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами, щоб погодити час візиту до клініки

Госпіталізація
Замовити дзвінок