MPClinic − медицина від професіоналів

Головна / Напрямки / Неврологія / Хвороба Паркінсона

Хвороба Паркінсона

Хвороба Паркінсона – хронічне, неухильно прогресуюче захворювання головного мозку і нервової системи, обумовлене руйнуванням клітин, що виробляють нейромедіатор дофамін, а також підвищенням м’язового тонусу (ригідності), порушеннями мови, тремором у спокої, порушеннями в психічній сфері.

Причини розвитку хвороби Паркінсона
  • Незважаючи на значний прогрес науки і медицини за останні десятиліття, точні причини розвитку хвороби Паркінсона до кінця не вивчені. У той же час існує цілий набір факторів, які можуть його спровокувати, серед яких:
  • Генетична схильність людини (якщо в родині хтось хворий на хворобу Паркінсона);
  • Фізіологічне старіння організму викликає природне зменшення кількості нейронів у мозку, відповідальних за вироблення нейромедіатора дофаміну.
  • Пухлини в головному мозку;
  • Черепно-мозкова травма, що призвела до дисфункції мозку;
  • Нестача вітаміну D, який утворюється в організмі під впливом сонячних променів. У дорослому віці вітаміни фактично не виробляються організмом, тому підвищується ризик захворювання (вітамін D захищає клітини мозку від руйнування);
  • Запалення головного мозку, спричинене вірусами та бактеріями. Під час запалення мозкова тканина частково руйнується, що призводить до дегенерації та захворювань.
  • Пошкодження вільними радикалами клітин чорної субстанції. Вільні радикали викликають окислення клітин мозку при взаємодії з ними.
  • Різні токсичні зовнішні токсини руйнують тканини мозку. Коли нирки та печінка відмовляють, в організмі утворюються токсини, що може призвести до хвороби Паркінсона.
  • Наявність мутантних генів. Дослідники виявили кілька генів, які викликають у людини хворобу Паркінсона в молодому віці.
  • Дефект мітохондрій через мутації в організмі. Вони народжуються в нервових клітинах мозку і руйнують їх клітини, викликаючи хворобу Паркінсона.
  • Захворювання судин і атеросклероз можуть бути причиною хвороби Паркінсона.
Симптоми захворювання

Розвиток захворювання відбувається повільно і поступово. Симптоми хвороби Паркінсона неявно виражені на перших стадіях захворювання. У міру прогресування хвороби більше нервових клітин гине, а симптоми стають більш вираженими. З часом людина стає інвалідом і може втратити рухливість. Серед явних симптомів хвороби Паркінсона прийнято виділяти:

  • Тремор – тремтіння кінцівок і голови. Рухайте пальцями, ніби рахуйте монети чи пінбольні м’ячі. Тремтіння виникає не тільки в руках, але також передається на стопи і щелепу. Цей симптом спостерігається в станах стресу і спокою. Зникає під час сну.
  • Сильний м’язовий опір. Кожен м’яз напружений і не узгоджується з іншими. Хворий швидко втомлюється, відчуває слабкість.
  • Вираз обличчя залишається незмінним і виглядає як маска. Повністю зникла міміка.
  • Верхні та нижні кінцівки часто напівзігнуті. При розгинанні руки пацієнта спостерігалися переривчасті рухи.
  • При цьому розладі спостерігається уповільнення рухів. Звичайне миття або одягання може зайняти кілька годин.
  • Людина згинається і стає сутулою.
  • Біль у всіх м’язах тіла через постійні скорочення і спазми.
  • Порушується орієнтація в просторі, хода стає нестійкою, людина часто падає. Хворий не може тривалий час утримувати одне положення.
  • Симптоми хвороби Паркінсона можуть включати м’язові спазми в сечовому міхурі та кишечнику, що призводить до нетримання або затримки сечі та запору.
  • Людина може впасти в хронічну депресію, сидіти на місці, і її нічого не цікавить. Виникає страх і невпевненість у собі, боязнь великої групи людей, втрата сенсу життя. У пацієнта ясна голова і логіка, але пам’ять може погіршуватися.
  • Спостережувані порушення моторики мови та розмови. Голос стає сиплим, мова монотонною і незрозумілою, хворий може повторювати одні й ті ж слова.
  • Порушується робота шкірних залоз через збій у роботі вегетативної нервової системи. Хворий посилено потіє. Шкіра стає сухою або на деяких ділянках жирною, з’являється лупа.
  • Порушується сон і виникає безсоння. При хворобі Паркінсона рух під час сну утруднений. Це може призвести до поганого сну, безсоння та кошмарів. Хворий погано спить і відчуває втому протягом дня.
Діагностика хвороби

Досвідчений лікар може попередньо діагностувати хворобу Паркінсона під час першого візиту пацієнта, оскільки тільки на основі зовнішнього вигляду пацієнта можна виявити дану хворобу.

Лікарі проводять візуальний огляд пацієнта, вивчають історію хвороби з урахуванням аналізу скарг і симптомів, проводять неврологічне обстеження з різними функціональними пробами (попросити пацієнта виконувати різні рухи, перевірити їх швидкість, наявність ригідності м’язів, тремтіння і багато інших даних).

При підозрі на хворобу Паркінсона застосовують методи нейровізуалізації – комп’ютерну томографію (КТ), магнітно-резонансну томографію (МРТ), УЗД судин головного мозку, лабораторні дослідження та ін.

Лікування

Немає спеціального лікування хвороби Паркінсона та не розроблено ліків, тому лікування включає зняття хворобливих симптомів. Завдяки цим препаратам можна уповільнити прогресування хвороби Паркінсона та покращити якість життя та довголіття до 20 років. На початкових етапах розвитку хвороби може допомогти лікувальна гімнастика, підтримка близьких, спостереження у невролога. Необхідно дотримуватися правильного режиму харчування.

Приймати ліки починають, як тільки з’являються симптоми, що може негативно вплинути на кар’єру та загальну якість життя пацієнта. Оскільки причиною захворювання є зміна балансу між дофаміном і глутаматом, лікування спрямоване на зниження кількості глутамату або підвищення рівня дофаміну.

Крім основних препаратів від хвороби Паркінсона, пацієнтам призначають антисклеротичні та судинорозширювальні препарати, а також, препарати, що посилюють метаболізм. Велику роль у терапії відіграють лікувальна фізкультура та лікувальна гімнастика. Їх призначення – розслаблення м’язових і суглобових спазмів і підтримання м’язового тонусу. Для кожного пацієнта лікарі підбирають індивідуальну процедуру, яку можна проводити самостійно вдома. Завдяки цим вправам пацієнти можуть покращити поставу, координацію рухів, відновити дихання та зберегти рухливість суглобів. Програма може включати плавання, трудотерапію, танці, ігри з м’ячем.

Хірургічні методи застосовуються, якщо хвороба Паркінсона не піддається консервативному лікуванню. Вони включають деструктивні маніпуляції та стимуляцію глибинних структур мозку. У першому випадку хірург руйнує певні ділянки мозку, завдяки чому зменшується тремор і брадикінезія.

У другому випадку в мозок вводяться тонкі електроди, підключені до нейростимулятора, який імплантується під шкіру в області грудей. Пристрій посилає невеликі електричні імпульси до структур мозку, відповідальних за контроль рухів тіла.

Профілактика хвороби

Необхідно не нервувати і вживати здорову їжу, багату вітамінами і корисними речовинами. По можливості слід обмежити вплив токсичних речовин на здоров’я та забезпечити повноцінний сон і відпочинок. Для підтримки загального тонусу організму люди повинні активно займатися спортом, гуляти на свіжому повітрі і бувати на природі. Уникайте всіляких травм голови. Також, регулярне вживання ягід і цитрусових може допомогти запобігти важкій формі хвороби Паркінсона.

Якщо у Вас чи Вашої близької людини з’явилися перші ознаки хвороби Паркінсона, запишіться на прийом до лікаря нашої клініки, де створені всі умови для надання якісної допомоги. Для досягнення найкращих результатів клініка використовує перевірені та ефективні схеми лікування. У результаті спеціалісти забезпечать обслуговування європейського рівня, комплексний догляд та увагу, повну діагностику захворювання, призначать підтримуюче лікування та, за необхідності, проведуть операцію для полегшення симптомів та покращення якості життя пацієнта.

Госпіталізація
Замовити дзвінок