Головна / Напрямки / Кінезітерапія / Вертикалізація спінальних та інсультних пацієнтів за допомогою гідравлічного вертикалізатора

Вертикалізація спінальних та інсультних пацієнтів за допомогою гідравлічного вертикалізатора

При ураженнях спинного мозку та після інсульту пацієнтам доводиться тривалий час дотримуватися постільного режиму. Тривале перебування в лежачому положенні загрожує розвитком іммобілізаційного синдрому – комплексу порушень у роботі різних органів. Ці порушення пояснюються тим, що природним для людського тіла є вертикальне положення, та для нормального кровотоку, обміну речовин і підтримки м’язового тонусу тіло не повинно надовго затримуватися в горизонтальному положенні. Для профілактики іммобілізаційного синдрому та успішної реабілітації пацієнтів їх необхідно поступово переводити з лежачого положення у вертикальне. Заснована на цьому принципі реабілітаційна методика називається вертикалізацією, а спеціальні апарати та тренажери для її здійснення – вертикалізаторами.

Принцип дії вертикалізатора

Розрізняють столи-вертикалізатори, які плавно переміщують тіло з горизонтального положення у вертикальне, й обладнання, яке забезпечує фіксацію у вертикальному положенні. Ті й інші пристрої можуть оснащуватися ручним, гідравлічним, пневматичним, електричним приводом.

Для вертикалізації спінальних і інсультних пацієнтів на ранньому етапі застосовується стіл-вертикалізатор, основу конструкції якого становить ложе типу кушетки з нижнім упором для ніг, прикріплене до стійкої бази. Пацієнта в положенні лежачи на спині фіксують за допомогою системи ременів, притисків. Після фіксації ложе за допомогою гідравлічного приводу плавно переводиться в похиле або вертикальне положення. Кут, на який ложе відхиляється від горизонтальної площини, можна збільшувати поступово, дозволяючи організму пацієнта адаптуватися. Також поступово збільшується тривалість вертикалізації.

Подальша реабілітація здійснюється із застосуванням обладнання для фіксації у вертикальному положенні, такі вертикалізатори ще називають параподіумами. Вони поділяються на:

 • задньо-опорні (з опорою на спину);
 • передньо-опорні (з опорою на груди та живіт);
 • комбіновані (з можливістю задньої та передньої опори);
 • багаторівневі, або ортопедичні (забезпечують підтримку в положенні сидячи, стоячи, напівстоячи);
 • статичні, для пасивної вертикалізації (дозволяють прийняти вертикальне положення, підтримують правильну поставу);
 • активні, динамічні, вертикалізатори-тренажери (дозволяють за допомогою впливу на ручні важелі здійснювати рухи ногами).

Пацієнтам після інсульту та пошкодження хребта показана вертикалізація із застосуванням задньо-опорного обладнання, статичного або динамічного. Динамічна функція вертикалізатора задіюється, якщо інсульт або травма хребта призвели до часткового паралічу нижніх кінцівок.

Переваги вертикалізації спінальних та інсультних пацієнтів

Застосування вертикалізаторів дозволяє значно прискорити відновлення після інсульту, спинномозкових травм і знизити ризик ускладнень, пов’язаних з тривалим перебуванням в лежачому положенні. Своєчасне проведення вертикалізації забезпечує:

 • профілактику пролежнів, атрофії м’язів, укорочення зв’язок, зниження щільності кісткової тканини;
 • поліпшення циркуляції крові та інших фізіологічних рідин, стимуляцію обмінних процесів, профілактику утворення тромбів;
 • підтримку функціонування легень, нирок, серця, ендокринних залоз;
 • плавну адаптацію серцево-судинної системи до навантажень;
 • ранню мобілізацію, більш успішне відновлення рухової функції.

Коли пацієнту допомагають сідати в ліжку, а потім і вставати на ноги інші люди, перехід з горизонтального положення у вертикальне може виявитися занадто різким. Тільки застосування гідравлічного вертикалізатора забезпечує достатню плавність переміщення, поступову адаптацію, виключає небажане навантаження на серцево-судинну систему та вестибулярний апарат.

У медичному центрі MPClinic застосовується сучасне високотехнологічне обладнання для вертикалізації інсультних і спінальних пацієнтів – гідравлічний вертикалізатор. Вертикалізація здійснюється під контролем фахівця, який оцінює стан пацієнта перед початком щоденного тренування та після його завершення.

Реабілітація після COVID - 19

Ми цінуємо ваше здоров'я

Реабілітація після інсульту

Допомога в нічний час

Ми завжди з вами
Кінезітерапія