MPClinic − медицина від професіоналів

Акушерство

Акушерство

Акушерство – це розділ медицини, який піклується про жіноче здоров’я під час вагітності, пологів і в післяпологовий період. Цей розділ також охоплює захворювання, що можуть виникнути в організмі матері й плоду.

Роль акушера під час вагітності

Головне завдання акушера – стежити за станом здоров’я жінки і надавати їй всю необхідну допомогу, щоб вагітність і пологи проходили якомога спокійніше і без зайвої напруги.

На початку вагітності в організмі майбутньої матері відбуваються зміни, необхідні для розвитку плода. З цими змінами, як фізіологічними, так і психологічними, не завжди легко уживатися. Акушер намагається полегшити процес адаптації, допомагаючи майбутній матері зрозуміти різні механізми, необхідні для створення ідеальних умов для розвитку дитини. Важливо, щоб організм якнайкраще адаптувався в першому триместрі вагітності, так як це знижує ризик розвитку гестозу (токсикозу вагітних) і зростання тиску в останньому триместрі. У другому і третьому триместрах вагітності завершується процес формування плаценти. Плід починає рухатися, що сприяє встановленню міцного зв’язку між матір’ю і дитиною. Акушер супроводжує майбутню маму на кожному етапі вагітності, плавно готуючи її до довгоочікуваної події: пологів.

Які функції виконує акушер?

В обов’язки акушера входить:

  • підготовка до процесу вагітності і ролі батьків (не тільки жінок, але і пар, і навіть сімей);
  • Підготовка до природних пологів, створення умов для якомога більш природного ходу подій;
  • профілактика патологій, які можуть виникнути в організмі матері і дитини під час вагітності;
  • виявлення ускладнень у матері і дитини шляхом розпізнавання потенційно патологічних ситуацій, що вимагають медичного втручання, і за допомогою прийняття надзвичайних заходів при необхідності;
  • ведення і прийняття пологів, попередження факторів і ситуацій, які можуть мати негативний вплив на організм;
  • допомога у встановленні першого контакту між мамою і дитиною.
Спеціалізації в галузі акушерства

У даній дисципліні виділяють дві спеціальності:

  • Лікар з вищою освітою за спеціальністю ” Акушерство та гінекологія». У період вагітності або під час пологів це єдиний фахівець, який може втрутитися при ускладненнях, що вимагають хірургічного втручання, наприклад, проведення кесаревого розтину. Гінеколог веде вагітність з медичної точки зору і втручається в її хід лише в разі виникнення проблем для призначення відповідного лікування. Однак його сфера не обмежується вагітністю, а в цілому поширюється на захворювання і проблеми жіночого внутрішнього і зовнішнього статевого апарату на всіх етапах життя (медична гінекологія).
  • Акушер супроводжує жінку під час вагітності, пологів і в післяпологовий період. Даний фахівець не має права проводити операції або призначати лікарські препарати. Таким чином, сфера його діяльності може бути обмежена в разі вагітності з високим рівнем ризику або захворювань, що вимагають медичного і фармакологічного втручання (наприклад, хвороби серця, епілепсія, діабет).

Проте, чіткої межі тут немає: вагітність, як правило, веде як гінеколог, так і акушер. З етичної точки зору лікар займається патологічними аспектами в силу своєї медичної позиції. Акушер, зі свого боку, курирує фізіологічні аспекти вагітності та пологів. Якщо чітко розмежувати ці дві позиції, можна сказати, що лікар-гінеколог займається лікуванням, а акушер виконує роль помічника. Однак і функції помічника вимагають медичних навичок, щоб вчасно розпізнати, коли звичайних консультацій недостатньо, і необхідне втручання фахівця, який може призначити лікування. Акушер не тільки знає, коли під час вагітності та пологів слід звертатися до лікаря, але і володіє навичками, необхідними для попередження ситуацій, в яких потрібне медичне втручання.

Госпіталізація
Замовити дзвінок