Головна / Напрямки / Кінезітерапія / Механотерапія із застосуванням мотошин

Механотерапія із застосуванням мотошин

Механотерапія із застосуванням мотошин (рухових шин, оснащених мотором) – це пасивна розробка суглобів за допомогою механотерапевтичних апаратів. Цей різновид механотерапії також відомий як методика пасивної тривалої розробки (мобілізації) суглобів (Continuous Passive Motion, скорочено СРМ), а апарати для її проведення називають СРМ-тренажерами.

Принцип механотерапії із застосуванням мотошин

Пасивна розробка суглобів – це виконання рухів у суглобі без задіяння м’язів пацієнта, за рахунок енергії мотора. Для реабілітації пацієнтів, які повинні дотримуватися постільного режиму, дуже зручні мобільні апарати наліжкового виконання, які дозволяють проходити тренування безпосередньо в палаті. Існують також стаціонарні модифікації, до конструкції яких входить крісло. Мотошини (СРМ-тренажери) – це апарати, які складаються з рухомої шини для підтримки кінцівки, приводу та мотора (електродвигуна). Конструкція шини відповідає будові кінцівки, кілька елементів рухомо з’єднані між собою. Найчастіше цей різновид механотерапії застосовується для розробки колінних і тазостегнових суглобів, але існують також СРМ-тренажери для гомілково-ступневого, ліктьового, плечового, променезап’ясткового суглобів, кисті.

У шину вкладається та фіксується в правильному положенні кінцівка, яку необхідно розробляти. При включенні механотерапевтичного апарату мотор приводить до руху мотошину, а разом з нею і кінцівку, відбувається її згинання-розгинання в суглобі. Залежно від моделі, призначення апарату також можуть виконуватися приведення та відведення, обертання й інші рухи, характерні для конкретного суглоба. Діапазон рухів, швидкість і частота, кут згинання-розгинання, відведення-приведення, пронації-супінації регулюється, задається в налаштуваннях апарату. Поступово амплітуда рухів збільшується до максимально можливої фізіологічного межі.

Показання до механотерапії із застосуванням мотошин

Пасивна механотерапія застосовується у всіх ситуаціях, коли необхідно розробляти суглоб, а застосування методів активної механотерапії, кінезітерапії неможливе через його виражену тугорухливість або проблем з м’язами. Зокрема, показаннями до проведення механотерапії із застосуванням мотошин є:

  • період реабілітації після ендопротезування й інших операцій на суглобах, навколосуглобових структурах;
  • тривала іммобілізація суглоба після травм, переломів;
  • тугорухливість суглобів різної природи, набута, рідше вроджена;
  • виражений больовий синдром при спробах активних рухів в суглобі.

Також існують нечисленні протипоказання та тимчасові обмеження до пасивної механотерапії, які фахівець обов’язково враховує при призначенні лікування та реабілітації цим методом.

Переваги механотерапії із застосуванням мотошин

Пасивна механотерапія може застосовуватися навіть при вираженій м’язовій слабкості (атонії), яка унеможливлює виконання активних рухів. При тугорухловисті ця методика в ряді випадків дозволяє відновити рухову функції суглоба без оперативного втручання. Найважливіша перевага цього методу – безболісність за рахунок відсутності напруги м’язів і можливості гнучкого регулювання налаштувань (швидкості, діапазону рухів). Механотерапія із застосуванням мотошин дозволяє:

  • скоротити терміни післяопераційної реабілітації;
  • поліпшити живлення суглоба, циркуляцію синовіальної рідини, зняти набряклість;
  • активізувати кровообіг, венозний відтік і запобігти розвитку тромбозу;
  • повністю відновити рухливість суглоба після травми, операції.

У медичному центрі МПКлінік застосовуються сучасні високотехнологічні апарати для пасивної механотерапії суглобів (мотошини). Пройти курс відновного лікування можна амбулаторно та в умовах стаціонару.

Реабілітація після COVID - 19

Ми цінуємо ваше здоров'я

Реабілітація після інсульту

Допомога в нічний час

Ми завжди з вами
Кінезітерапія