Головна / Напрямки / Неврологія / Тремор, гіперкінез

Тремор, гіперкінез

Гіперкінез – це патологічний стан, що супроводжується мимовільною (бурхливою) руховою поведінкою, включаючи тремтіння, посмикування та інші клінічні форми. Розлад може виникнути в будь-якому віці, однаково часто зустрічається у чоловіків і жінок і часто є проявом інших неврологічних розладів. Тремор – несвідомі коливання частин тіла, які викликані скороченням певних м’язів і їх можна класифікувати відповідно до того, що відбувається. У деяких людей можуть спостерігатися фізіологічні тремтіння, які невеликі за величиною і не заважають повсякденному життю.
Клінічна картина та симптоми

Основним симптомом гіперкінезу є рухова поведінка, яка відбувається поза бажанням людини. Пацієнти описують їх як такі, що виникають мимоволі або як результат непереборного бажання їх виконати. Основними проявами гіперкінезів є: нервові судоми, скорочення м’язів (дистонія), судоми, рухові розлади (хорея) та тремор (тремтіння).
Під час тремору кінцівки можуть хитатися двома способами: рухи можуть бути дрібними або великими. На характер коливання безпосередньо впливає його амплітуда. Ці коливальні рухи переважно існують у стані спокою людини і зникають під час довільних рухів. У деяких випадках ці коливання не залежать від виконання або невиконання руху.
Симптоми:
– тремтіння повік, пальців рук, голови, особливо щелепи;
– посмикування м’язів язика;
– ритмічні рухи кінцівок, що посилюються при наближенні до будь-якого предмета;
– чутне тремтіння голосових зв’язок під час розмови.

Види

– Мимовільні рухи голови, що проявляються у вигляді тремтіння голови, схожого за характером на рухи під час згоди або відмови;
– Тремор кінцівок відрізняється від інших типів розладів тим, що його симптомами є головним чином погойдування кінцівок.
– Тремор рук – розлад, при якому тремтіння, як правило, вражає руки людини.
– Неонатальний тремор проявляється характерним посмикуванням щелепи або рук;
– Тремор підборіддя, тремтіння щелепи, а не всієї голови, може виникнути у людей будь-якого віку.

Причини

– емоційне напруження, фізична втома, сильне збудження;
– атеросклероз магістральних кровоносних судин, що вражає судини і призводить до розвитку захворювання при хронічному мозковому кровообігу;
– прогресування хвороби Паркінсона;
– щитовидна залоза в організмі людини виділяє занадто багато гормонів;
– надмірне вживання алкоголю;
– черепно-мозкова травма;
– пухлинні процеси в області мозочка;
– абсцеси в області мозочка;
– порушення кровообігу головного мозку в гострій формі.
– порушення роботи ділянки, що відповідає за кровопостачання мозочка;
– розсіяна форма склерозу, при якій спостерігається процес розпаду основного білка, що міститься в нервових волокнах, у багатьох осередках;
– дегенеративні захворювання, при яких відбувається загибель клітин головного мозку та мозочка;
– спадкові захворювання, які порушують процес обміну міді, викликаючи ураження мозку;
– печінкова та ниркова недостатність.

Діагностика

Зазвичай для постановки діагнозу достатньо огляду невролога за наявними клінічними картинами. Але діагностика таких складних симптомів, як тремор, повинна бути максимально комплексною, тому що іноді без додаткових обстежень і аналізів важко визначити причину. Тому діагностика може включати:

  • Загальний медогляд
  • Біохімічний аналіз крові
  • Ехоенцефалоскопія
  • Електроенцефалограма
  • КТ
  • МРТ

На підставі інформації, отриманої в дослідженнях, можна визначити курс лікування гіперкінезів (тики, тремор).

Лікування

При діагностиці тремору лікування захворювання підбирається з урахуванням причини тремору.
По-перше, потрібно виключити будь-які фактори, що викликають тремтіння. Особливо, якщо працездатність порушена.
Обмежити вживання шоколаду, кави і міцного чаю. Абсолютно необхідно відмовитися від куріння, алкоголю та наркотиків. Алкоголь може спричинити зневоднення клітин мозку, а потім їх смерть. Через це тремтіння рук тільки посилюється, коли вживається алкоголь.
Спеціальними навантаженнями знижується амплітуда помаху руками. Є кілька комплексів вправ, які нарощують м’язи і зменшують неприємний вплив тремтіння на життя. Можна стиснути кулаки на кілька секунд – це зменшить скорочення м’язів. Хворим рекомендується уникати стресів, виконувати дихальні вправи, гімнастику.
Лікування легкого тремору включає використання технік релаксації. Також для розслаблення м’язів можна використовувати трав’яні та ефірні масляні ванни.
Дуже важливо мати розвинену дрібну моторику рук. Необхідно висипатися, вести здоровий спосіб життя, приймати контрастний душ і плавати в басейні.
Пацієнтам може бути показано застосування седативних препаратів.
Потрібно дуже обдумано підходити до лікування медичними засобами. Деякі лікарські засоби можуть викликати тремор. А неправильні схеми лікування можуть призвести до зворотного ефекту.
Сильні тремтіння вимагають більш серйозного лікування. З препарату можна призначити бета-адреноблокатори для зменшення величини тремтіння. Залежно від типу та причини тремору також можуть бути використані інші ліки.
Крім того, необхідно сказати про тремтіння мозочка. Медикаментозно лікувати його дуже складно, в цьому випадку ефективніше хірургічне втручання. Це можуть бути наступні маніпуляції: таламотомія і глибока стимуляція мозку.
Якщо тремор є наслідком розвитку якого-небудь захворювання, необхідно лікувати його, щоб усунути причину явища, якщо можливо.

Профілактика

З метою профілактики слід дотримуватися наступних порад. Варто позбутися всіх факторів, які можуть викликати тремтіння.

Необхідно перевірити свій раціон. Якщо у повсякденному житті є продукти, що викликають тремор, потрібно зменшити їх у своєму раціоні або взагалі відмовитися від них.

Потрібно висипатися і намагатися зменшити стрес, уникати перенапруження: розкласти своє життя так, щоб було достатньо часу для відпочинку. Стресові ситуації можуть призвести до тривоги та депресії, тому варто уникати їх або звернутися до психолога, який надасть професійну допомогу та підтримку.

Потрібно піклуватися про своє здоров’я. Відвідування лікаря, регулярні огляди, аналізи – все це допоможе запобігти будь-якій хворобі або знизити ризик її розвитку.

Позбавитися від шкідливих звичок, таких як алкоголь і куріння, оскільки вони можуть негативно вплинути на організм і в кінцевому підсумку призвести до проблем зі здоров’ям.

У нашому центрі лікар-невролог зможе оцінити всі наявні симптоми,  поставити діагноз,  дати рекомендації щодо виправлення ситуації та призначити відповідне лікування, що дозволить пацієнту повернутися до повноцінного життя.

Реабілітація після COVID - 19

Ми цінуємо ваше здоров'я

Реабілітація після інсульту

Допомога в нічний час

Ми завжди з вами
Неврологія