MPClinic − медицина від професіоналів

Головна / Напрямки / Неврологія / Енцефалопатія

Енцефалопатія

Енцефалопатія – це патологічний процес головного мозку. Це органічне ураження головного мозку, що супроводжується гіпотрофією і дисфункцією.

У більшості випадків це вроджене порушення, але іноді патологія може мати набуте походження. У більшості випадків набута енцефалопатія є ускладненням судинних захворювань, авітамінозів, алкоголізму, отруєнь або інфекційних захворювань, уражень головного мозку. Крім того, до енцефалопатії може призвести прогресування наступних станів:

  • високий кров’яний тиск;
  • будь-які форми порушення мозкового кровообігу;
  • атеросклероз;
  • гостре або хронічне отруєння токсичними речовинами;
  • травма голови: струс головного мозку та ін.;
  • травма шийного відділу хребта;
  • хвороба печінки;
  • цукровий діабет;
  • алкоголізм;
  • надмірне опромінення.

Вроджена форма захворювання розвивається вже в утробі матері через гіпоксії плода. Іншими причинами розвитку перинатальної (вродженої) енцефалопатії є внутрішньоутробна інфекція, гіпотрофія плода, захворювання матері. По-перше, в небезпечній зоні знаходяться діти, чиї батьки мають проблеми з центральною нервовою системою.

Симптоми

Підозра на енцефалопатію виникає при народженні дитини зі слабким і запізнілим криком. Про розвиток захворювання також можуть свідчити такі стани: пасивний стан дитини, тривалий безпричинний плач, блювота, порушення вроджених рефлексів, посиніння шкіри.

При набутій енцефалопатії виникають такі симптоми: постійний головний біль, безсоння, агресивність, дратівливість, запаморочення, порушення пам’яті, депресія. Симптоматику захворювання можна умовно розділити на три стадії: компенсація, субкомпенсація і декомпресія. Коли симптоми виявляються найменш сфокусованими, найлегші компенсуються.

Симптоми змішаної енцефалопатії дуже різноманітні і залежать від причини, наявності 2 і більше негативних факторів, що впливають на нервову тканину, тривалості захворювання, його стадії, а також наявності адекватного лікування та профілактичних заходів.

Найбільш ранніми ознаками захворювання є когнітивні порушення. У людини порушуються всі інтелектуальні функції мозку, йому важко зосередитися і продовжувати виконувати певне завдання, також страждає мислення, сповільнюється швидкість роботи. Пацієнти скаржилися на порушення пам’яті, постійну втомлюваність, запаморочення. Часті порушення сну (безсоння вночі, сонливість вдень), неспокій, часті головні болі, шуми в голові, емоційна нестабільність.

Порушення пам’яті та когнітивної функції мозку є загальними симптомами змішаної енцефалопатії.

Всі ці симптоми прогресують, якщо не усунути причинний фактор. У важких випадках можуть виникнути важкі психічні розлади, особливо деменція, синдром Паркінсона, порушення координації та рівноваги, різкі порушення пам’яті, вегетативні розлади.

Крім перерахованих вище симптомів, є ознаки основних захворювань – цукрового діабету, підвищеного тиску, системного атеросклерозу, алкоголізму, печінкової недостатності та ін.

Діагностика та лікування захворювання

Діагностика енцефалопатії комплексна і включає детальний збір анамнезу, чітко виражені характерні скарги, об’єктивне обстеження хворого. Необхідна консультація неврологів і психіатрів.

Вони проводять повний спектр лабораторних досліджень крові та сечі. Це дозволяє виявити захворювання, що викликають ураження мозку. Необхідно визначити ліпідний склад крові та холестерин, глюкозу крові, біохімічний аналіз, печінкові проби. При необхідності призначаються токсикологічні дослідження.

Пошкодження головного мозку можна підтвердити:

– комп’ютерна та магнітна томографія;

– реологія головного мозку та ЕЕГ;

– ультразвукове доплерографічне контрастування судин голови та шиї;

– церебральна ангіографія.

Лікування енцефалопатії залежить від причини патологічних змін, ступеня ураження мозку, наявності супутніх захворювань.

Основні поради:

– нормалізувати індекс маси тіла;

– дотримуватися дієти, що обмежує вживання насичених тваринних жирів і простих вуглеводів;

– обмежити вживання солі;

– дотримуватися кращих спортивних моделей;

– відмова від шкідливих звичок (вживання алкоголю, куріння, наркотики).

Ліки призначаються залежно від причини патології:

– антигіпертензивні засоби;

– протиатеросклеротичні засоби;

– діуретики;

– судинорозширювальні засоби;

– нейропротектори та метаболіти;

– вітаміни групи В.

Немедикаментозна терапія – при лікуванні комплексної енцефалопатії застосування фізіотерапевтичних процедур, лікувальної гімнастики, мануальної терапії, остеопатії, голкорефлексотерапії, масажу, народних рецептів.

Хірургічне лікування в основному застосовується при ураженні судин атеросклеротичними бляшками. Зазвичай проводять ендоваскулярну операцію на судині, а при стенозі встановлюють стенти. Це забезпечує оптимальний приплив крові до тканин мозку і запобігає прогресуванню енцефалопатії.

У нашій клініці ми виконаємо головну умову якісної діагностики та лікування – правильний індивідуальний підхід до пацієнта з урахуванням його особливостей, потреб і можливостей. Лікар проведе з вами детальну бесіду та огляд, визначить найбільш вірогідні патологічні фактори ризику, при необхідності призначить додаткові методи обстеження: лабораторні дані, УЗД, МРТ, консультацію відповідних спеціалістів (кардіолога, нейрохірурга, ендокринолога та ін.). Вони також дадуть поради щодо здорового харчування, фізичної активності та загальної зміни способу життя, тому слідкуйте за своїм здоров’ям – звертайтеся до найкращих!

Госпіталізація
Замовити дзвінок