Лікування протрузії

Протрузія міжхребцевого диска – це ІІ стадія остеохондрозу та початок розвитку міжхребцевої грижі. У цей період перебігу патології дегенеративно-дистрофічна деградація тканин пульпозного ядра вже відбувається повним ходом, диск став більш плоским і майже втратив свої амортизаційні функції. Однак до затиску випинання фіброзного кільця спинномозкового корінця або спинного мозку, а тим більше його розриву, ще далеко. Лікування протрузії дозволить зупинити патологічні процеси та не дати утворитися міжхребцевій грижі.

Різновиди міжхребцевих протрузій

У Києві в медичному центрі МедПрофіКлініка при інституті Стражеско успішно лікують усі види протрузій міжхребцевих дисків, які класифікують:

 1. по локалізації відділу хребта – шийна, грудна, поперекова;
 2. залежно від напрямку вектора випинання фіброзного кільця – формальна, дорзальна, медіальна, вентральна, циркулярна, дифузна.

Найнебезпечніша з усіх – дорзальна протрузія шийного відділу.

Протрузія міжхребцевого диска: чому болить спина

Якщо нервовий корінець або сам спинний мозок не ущемлений, то чим викликаний біль у спині при протрузії міжхребцевого диска. Механізм її утворення наступний:

 1. Великі фізичні навантаження на хребет, неправильний підйом і перенесення важких речей, тривале перебування у вимушеній позі, детренованість м’язового корсета і зайва вага стають тригером дистрофічного процесу в пульпозному ядрі диска і реактивних змін у тканинах, що прилягають до кісткового тіла.
 2. Випинання фіброзного кільця у бік хребетного каналу подразнює задню поздовжню зв’язку, що викликає дефанс – рефлекторна напруга паравертебральних м’язових волокон, що знаходяться поруч.
 3. Локальний м’язовий спазм перетискає судини мікроциркуляторного русла, порушуючи кровопостачання нервового корінця.
 4. Гіпоксія та інтоксикація нервових клітин викликають больовий синдром, а біль посилює м’язовий спазм, замикаючи коло дегенеративного незапального процесу.

На жаль, але зміни, що відбулися, в диску незворотні. Якщо не лікувати протрузію, то вона неминуче перетвориться на грижу, а подальший перебіг остеохондрозу спричинить інвалідизацію. Усунення больового синдрому допоможе відновити кровопостачання нервових клітин та зупинити дегенеративні процеси.

Симптоми протрузії

Ознаки та прояви протрузії міжхребетного диска заважають людині вести звичний спосіб життя та повноцінно відпочивати, і є первинними симптомами дискогенного радикуліту:

 • «пляма» тупого ниючого, сверблячого болю середньої інтенсивності, відчуття «стягування», жар і поколювання в проекції ураженого міжхребцевого диска, що посилюються при тривалому знаходженні в одному положенні;
 • одностороння або симетрична “забитість” довгих м’язів спини;
 • обмеження рухливості відділу хребта, де знаходиться протрузія, та зменшення обсягу рухів всього хребетного стовпа.

Протрузія в буквальному значенні змушує людину хоч трохи розім’ятися після нічного сну, зробивши кілька фізичних та масажних рухів, що допомагають посилити локальний кровообіг у зоні ураженого міжхребцевого диска та прибрати оніміння.

Діагностика протрузії

Найоб’єктивніший діагностичний метод доказу наявності протрузії міжхребетного диска – магнітно-резонансна томографія. У відділенні діагностики МедПрофіКлініки є сучасний апарат МРТ та досвідчені лікарі-діагности, до оцінної думки яких прислухаються багато київських вертебрологів, неврологів та ортопедів.

Лікування протрузії у Києві в МедПрофіКлініці

У переважній більшості випадків лікування протрузії проводиться консервативно. Лікар вертебролог або ортопед підбере комплекс лікувальних заходів, що включає такі методи:

 1. Лікувальна фізична культура. Магістр фізичної реабілітації розповість та покаже:
 • як, скільки, коли та які робити фізичні вправи;
 • які рухи робити заборонено;
 • як правильно плавати та займатися ходьбою для лікування протрузії;
 • як схуднути та підтримувати масу тіла в нормі.
 1. Медикаментозна терапія, спрямована на усунення болю, зняття м’язового спазму, усунення запального процесу – НПЗП, міорелаксанти, локальна ін’єкційна терапія.
 2. Кінезіотейпування, дозоване носіння корсету.
 3. Масаж та фізіотерапевтичні методики, у тому числі електро та лазеропунктура, Джен-Цзю, Су-Джок, Неурак, гомеосініатрія.

Якщо лікар вважає за доцільне, то можливе знеболювання за допомогою методу радіочастотної деструкції або інноваційна малоінвазивна холодноплазмова нуклеопластика — «випарювання» плазмою зайвої речовини в протрузії міжхребцевого диска.

Ціна лікування протрузії у київському медичному центрі МедПрофіКлініка при інституті Стражеско залежить від кількості призначених методик, маніпуляцій, процедур та занять.