
Артроскопія колінного суглоба – малоінвазивна операція, яка проводиться без розтину суглобової порожнини. Мікрохірургічні інструменти й оптичний прилад артроскоп вводяться до порожнини колінного суглоба через невеликі проколи. Також артроскопія колінного суглоба є однією з різновидів ендоскопії – діагностики порожнинних органів.
Переваги артроскопії колінного суглоба
За діагностичною цінністю артроскопія колінного суглоба перевершує інші методи діагностики суглобових патологій. Введення артроскопа до суглобової порожнини дозволяє досліджувати її зсередини в різних ракурсах, а не тільки в проекції розрізу, як при УЗД, МРТ. Огляд внутрішньосуглобових структур можна доповнити забором синовіальної рідини та взяттям зразків тканин для лабораторного дослідження. Достовірність діагностичних даних, отриманих методом артроскопії, досягає 100%.
Як метод оперативного лікування артроскопія колінного суглоба відрізняється від відкритих хірургічних операцій мінімальною травматичністю. Проникнення до суглобової порожнини здійснюється без розсічення м’яких тканин, що оточують колінний суглоб, і оболонок суглобової сумки. Величина проколів для доступу інструментів не перевищує 1 см, частіше становить всього 5-6 мм. Переваги малоінвазивної операції:
- можливість проведення в амбулаторних умовах, без госпіталізації в стаціонар;
- невеликий перелік протипоказань;
- мінімальний ризик післяопераційних ускладнень;
- слабка або помірна вираженість побічних ефектів втручання – больового синдрому, набряклості, порушення опорно-рухової функції ноги;
- скорочення термінів реабілітації до 2-4 тижнів;
- відсутність грубих післяопераційних рубців.
Показання до артроскопії колінного суглоба
У діагностичних цілях артроскопія колінного суглоба призначається, якщо інші методи не дозволяють отримати досить повну картину, необхідну для постановки точного діагнозу. Показаннями до проведення лікувальної артроскопії колінного суглоба є:
- травматичні пошкодження суглоба – переломи кісток, вивихи та зміщення надколінка, розриви хрестоподібних зв’язок, сухожиль надколінка, розриви меніска та тріщини суглобових хрящів;
- гонартроз (артроз колінного суглоба) та дегенеративно-дистрофічні захворювання меніска;
- запалення синовіальної оболонки неясної природи;
- наявність вільних тіл (суглобових мишей) у порожнині суглоба, а також заклинювання суглоба внаслідок їх попадання до суглобової щілини;
- асептичний некроз кісток колінного суглоба внаслідок порушення кровообігу.
Протипоказання до артроскопії колінного суглоба
Артроскопія колінного суглоба протипоказана при:
- важких формах серцевої та дихальної недостатності, гіпертонічній хворобі, декомпенсованому цукровому діабеті;
- виражених порушеннях згортання крові;
- гострих, особливо гнійних запальних процесах;
- інфекційних шкірних захворюваннях, гнійних ураженнях шкіри над суглобом;
- анкілозі – повній втраті суглобом рухливості.
Тимчасовими протипоказаннями до артроскопії є інфекційні захворювання, загострення хронічних хвороб. У разі важких травм колінного суглоба – відкритого перелому кісток, повного розриву зв’язок, пошкоджень суглобової оболонки – часто показана відкрита хірургічна операція.
Артроскопічні операції на колінному суглобі
В ході артроскопії колінного суглоба можуть виконуватися:
- операції на меніску – меніскектомія( видалення меніска), часткова резекція пошкоджених ділянок, накладення швів;
- операції на хрящовому покритті стегнової, великогомілкової кісток і надколінка – очищення від уламків, омертвілих ділянок, стимуляція формування «латочок » для хряща зі стовбурових клітин кісткового мозку (дебридмент, мікрофактурування);
- трансплантація (пересадка) хряща з менш навантажуваних зон у зону дефекту;
- видалення вільних внутрішньосуглобових тіл;
- відновлення зв’язкового апарату, пластика хрестоподібних зв’язок;
- зміцнення зв’язкового апарату надколінка (медіалізація), усунення його нестабільності;
- видалення клапана кісти Бейкера;
- артроскопічна санація при деформуючому гонартрозі – видалення відмерлих ділянок тканини, кісткових відростків (остеофитів), висічення синовіальної оболонки, що розрослася, промивання порожнини суглоба.
Артроскопія колінного суглоба може проводитися під спінальною анестезією або загальним наркозом. Розташування проколів і їх кількість, набір мікрохірургічних інструментів, тривалість операції, а також ціна артроскопії колінного суглоба залежать від мети артроскопічного втручання. Найпростіші артроскопічні операції на колінному суглобі займають близько 10 хвилин, найскладніші тривають 4 години та більше.
Артроскопія колінного суглоба в медичному центрі МедПрофіКлініка
Пройти різні види артроскопії колінного суглоба в Києві можна в медичному центрі МедПрофіКлініка. Медичний центр надає повний цикл медичної допомоги, включаючи передопераційну діагностику, виконання операцій різного ступеня складності, спостереження та догляд за пацієнтами в стаціонарі в ранньому післяопераційному періоді, комплексну післяопераційну реабілітацію.